Duomenų valdymo planas

Duomenų valdymo planas (angl. Data Management Plan) apibrėžiamas kaip „projekto duomenų kaupimo, saugojimo ir jų prieinamumo dokumentas, kuriame nurodoma, kas bus daroma projekto metu ir jam pasibaigus, kad duomenys būtų kaupiami saugiai ir patikimai; kaip ir kokiomis sąlygomis jie bus prieinami pakartotiniam naudojimui, jei tik nėra tam prieštaraujančių teisinių, etinių ar saugumo priežasčių; kada ir kaip jie bus atveriami kitiems vartotojams; kokie standartiniai metaduomenys bus naudojami juos aprašant; kaip gauti duomenys bus tvarkomi ir atnaujinami; kurie duomenys bus skirti ilgalaikiam, o kurie – trumpalaikiam saugojimui, pastaruoju atveju nurodant kada ir kaip duomenys bus sunaikinami“ (Lietuvos mokslo taryba, 2016 m. vasario 29 d. nutarimu Nr. VIII-2).

CLARIN ERIC suteikia prieigą prie įvairių skaitmeninių garso, vaizdo ir teksto duomenų įvairiomis kalbomis,  tai – įvairūs tekstynai, dažniniai sąrašai, skaitmeninės knygos, laikraščiai, ES parlamento debatų transkripcijos, istoriniai dokumentai, laiškai, gramatikos, terminų bankai, vertimo atmintys, skaitmeniniai žodynai, garso įrašai, programinė įranga skirta kalbos tyrimams ir kiti skaitmeniniai mokslinių tyrimų metu sukaupti ar gauti rezultatai.

Norint užtikrinti prieinamų duomenų kokybę ir kelti išteklius atitinkančius tarptautinius standartus bei FAIR duomenų principus, tyrėjams planuojantiems kurti skaitmeninius išteklius rekomenduojama laikytis Duomenų valdymo planuose siūlomų gairių. Duomenų valdymo planai yra ypač svarbūs kuriamų kalbos išteklių ilgalaikiškumui, sklaidai ir prieinamumui užtikrinti.

CLARIN-LT duomenų saugykla remiasi šiomis duomenų valdymo rekomendacijomis, kuriomis siūlo naudotis CLARIN ERIC: